Millennium Tour - śladami Stiega Larssona

Portret użytkownika rchojnacki
Apartament Lisbeth Salander
Apartament Lisbeth Salander

Ogromna popularność kryminalnych powieści Stiega Larssona, to fenomen trudny do zrozumienia. Nieżyjący już szwedzki autor (zmarł niedługo przed ukazaniem się pierwszego tomu jego trylogii) sprzedał jednak w ciągu kilku lat ponad 60 milionów egzemplarzy swoich książek.`Zastanawiające jest to, że jego pełne przemocy powieści rozgrywają się nie w Stanach Zjednoczonych, a w pozornie spokojnej i cichej Szwecji. Larsson jako dziennikarz śledczy poznał jednak swój kraj z nieco innej strony. Zajmował się problemem przemocy wobec kobiet, a kiedy stał się jednym z najbardziej zaciekłych tropicieli ruchów faszystowskich w Skandynawii, przeprowadzono zamach na jego życie.

Powieści Larssona są nie tylko świetnymi kryminałami, to również historie o mieście, które pokochał. Sztokholm, a zwłaszcza dzielnica Södermalm - niegdyś robotnicza, dziś bardziej artystyczna - to dom, który wybrał nie tylko dla siebie, ale też dla swoich bohaterów. To tam mieszka większość pozytywnych postaci z jego książek.

Wycieczkę po lokacjach związanych z bohaterami Larssona możemy zacząć od mieszkania, które kupuje główna bohaterka, hackerka Lisbeth Salander - to ulica Fiskargatan 9. 350-cio metrowy apartament z 21 pokojami, to metraż, który każdemu zadziała na wyobraźnię. Z tego miejsca jest piękny widok na miasto, niestety z poziomu parteru pewnie nie zobaczymy wiele. na szczęście w pobliżu, niedaleko teatru, jest taras widokowy, z którego można skorzystać, żeby porobić zdjęcia.

Ze wzgórza możemy zejść w lewo, w kierunku Götgatan. Przy numerze 25 będzie całodobowy sklepik sieci 7-Eleven, w którym Lisbeth kupowała swoje ulubione produkty: pizze, papierosy i jedzenie. Następnie idziemy Götgatan w prawo, w kierunku stacji metra Slussen. Przy Muzeum Miejskim nie skręcamy jednak do metra, a idziemy dalej do Hornsgatan. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i idziemy Hornsgatan w lewo. Kiedy będziemy droga zacznie się wspinać, musimy wybrać górne przejście i uważnie patrzeć na tabliczki z nazwami uliczek, które mijamy. Trzecia z nich powinna się nazywać Bellmansgatan. Skręcamy w nią i idziemy do końca. Pod numerem 1, na samej górze, mieszkał Mikael Blomqvist, dziennikarz z powieści.

Teraz warto cofnąć się kilka kroków do Bastugatan, skręcić w nią w prawo i za chwilę jeszcze raz w prawo, w niewielką ścieżkę. Trafimy tam na piękny taras widokowy, którym możemy pokonać następne kilkaset metrów, napawając się panoramą miasta. Idziemy do końca i potem kierujemy się na lewo. w końcu po prawej będziemy mieli mostek, na którym znajdziemy tabliczkę z nazwą Lundabron. To mostek, którym Lisbeth chodziła codziennie do pracy jeszcze ze starego mieszkania. Bloki, które mamy przed sobą, to miejsce, gdzie dorastała z matką i siostrą. Idąc dalej docieramy z powrotem do Hornsgatan, tym razem przy placyku, na którym znajdziemy "Melqvist Bar", ulubione miejsce na lunch lub kawę zarówno Mikaela Blomkvista, jak i jego twórcy Stiega Larssona. Oto bowiem budynek, w którym kiedyś mieściła się redakcja kierowanego przez niego czasopisma "Expo". Warto tam usiąść, zamówić coś i odpocząć po forsownym spacerze.

Dodatkowe media
Zdjęcia: 
Lundabron

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.